info@coinexiran.com

خانه » وبلاگ » ارز دیجیتال از نظر شرعی

ارز دیجیتال از نظر شرعی

5/5 - (1 امتیاز)

 

آیا ارز دیجیتال از نظر شرعی جایز است؟ مراجع تقلید در رابطه با ارز دیجیتال چه نظری دارند؟

برای اینکه پاسخ این پرسش ها را دریافت کنید با ما تا بخش پایانی همراه بمانید.

در رابطه با بازار ارز دیجیتال و خرید و فروش ارز که امروزه سر و صدای زیادی در دنیا به پا کرده است، از نظر شرعی نظرات مختلفی وجود دارد و مراجع تقلید مختلف در این زمینه با هم یک رای نیستند.

به همین دلیل در کوینکس ایران قصد داریم که به بررسی ارز دیجیتال از نظر شرعی بپردازیم.

ارز دیجیتال از نظر شرعی چه حکمی دارد؟

با توجه به اینکه ارز دیجیتال یک روش جدید برای سرمایه گذاری است و در زمان پیامبر همچین روشی وجود نداشته است، حکم شرعی مشخصی برای این روش سرمایه گذاری به وجود نیامده است و مراجع تقلید نظرات مختلفی در رابطه با آن ارائه داده اند به گونه ای که برخی از آنها این روش را بدون مشکل می دانند و برخی دیگر انجام معاملات در ارز دیجیتال را حرام  و غیر جایز در نظر گرفته اند.

نظر مراجع تقلید در رابطه با ارز دیجیتال

نظرات مراجع تقلید مختلف در کشور اسلامی ما در رابطه با ارزدیجیتال از نظر شرعی را می توان از قبیل زیر در نظر گرفت:

آیت الله خامنه ای

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر کشور ایران در رابطه با خرید و فروش ارز دیجیتال و یا تولید آن بیان کرده اند که انجام این امور بلا مانع و بدون مشکل است و بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

بنابراین اجازه خرید و فروش و تولید ارز دیجیتال در انواع مختلف آن از سوی رهبر کشور ما به مردم داده شده است و کسانی که این کار را انجام دهند نه تنها از نظر ایشان خلافی انجام نداده اند بلکه از نظر قوانین اسلامی نیز فاقد مشکل هستند.

آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی که مرجع تقلید بسیاری از مردم کشور ما است در رابطه با ارز دیجیتال از نظر شرعی می فرمایند که در خرید و فروش بیت کوین ابهامات بسیار زیادی وجود دارد زیرا منشا استخراج آن مشخص نیست و از سوی بسیاری از دولت ها میزان اعتبار آن پذیرفته نشده است.

با این وجود از آنجایی که این مرجع تقلید خرید و فروش بیت کوین را روشی برای سو استفاده و کلاهبرداری از مردم در نظر گرفته است، انجام این کار را جایز اعلام نکرده است.

 

ارز دیجیتال از نظر شرعی

آیت الله گلپایگانی | ارز دیجیتال از نظر شرعی

آیت الله گلپایگانی از جمله مراجع تقلیدی است که انجام تمامی معاملات ارز دیجیتال را حرام و باطل اعلام کرده است. با این وجود کسانی که مرجع تقلیدشان آیت الله گلپایگانی است باید از انجام این معاملات بپرهیزند.

آیت الله نوری همدانی

آیت الله همدانی همانند آیت الله گلپایگانی وارد شدن به این معاملات را غیر جایز در نظر گرفته است و این کار را همراه با اشکال در نظر می گیرد.

آیت الله خراسانی

آیت الله خراسانی از جمله مراجع تقلیدی است که در رابطه با ارز دیجیتال از نظر شرعی نظر منفی دارد و از نظر ایشان نیز خرید و فروش این ارز ها در بازار ارز دیجیتال باطل است و از نظر شرعی پذیرفته شده نیست.

آیت الله زنجانی

آیت الله زنجایی در این خصوص اعلام کرده است که اگر خرید و فروش بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال بر خلاف قانون باشد مفسده اقتصادی داشته باشد، خرید و فروش آن همراه با اشکال است اما در غیر این صورت انجام این کار را بلامانع می دانند.

سخن پایانی

ارز دیجیتال از نظر شرعی را در صرافی کوینکس ایران مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به نظرات مراجع تقلید مختلف در کشور ما در رابطه با ارز های دیجیتالی می توان به این نتیجه رسید که بر اساس نظر آیت الله خامنه ای معاملات ارز دیجیتال بلا مانع و قانونی است و پیگرد قانونی ندارد اما کسانی که از دیگر آیت الله های ذکر شده پیروی می کنند و مرجع تقلید خود را این دسته ا مراجع تقلید اعلام کرده اند، باید از انجام معاملات ارز دیجیتال بپرهیزند.

چنانچه می خواهید در رابطه با خرید و فروش و سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال اطلاعات بیشتری به دست آورید و یا با صرافی کوینکس بیشتر آشنا شوید، از سایر مقالات درج شده در این وب سایت استفاده کنید تا اطلاعاتتان افزایش یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *